• News about students, for students, by students, produced by The Liberty High School BELL student newspaper.

  • Follow us on Twitter @TheLHSBell for news about students, for students, by students

LHS News

Beats List

Chris Mohr: Guidance & Administration
Amanda Fisher: Social Clubs
Cody Clawson: Varsity Boys
Haley Sheriff: Social Studies
Annie Ruckman: Theatre
Shelby Curtis: ChoirsMusic

Orchestra/Band   Alex
Mackenzie Sackett: Service Clubs
Mat George: JV Sports
Jacob Boese: JV/Varsity Girls Sports
KaytAnne Carpenter: FACS & Business
Ben DeHart: StuCo
Madison Denton: Ethnic Clubs
Kayla Hammer: Educational Clubs & LMC
Nathan Hunt: International Language
Michaela Lamb: Science & Math
Molly Meeks: Forensics & Debate
Meghan Otto: Music (talk to Shelby) & Business Clubs
Katlyn Smelcer: Special Services
Diana Timmermans: Visual Arts

& Sporting Clubs
Samantha Turley: Language Arts

& PE

 

BEAT LIST

Sporting Clubs girls and boys rugby, archery club, Bass Fishing, Blue Jay Steppers, Brazilian Jiu-Jitsu, Trap Shooting, Paintball Club, Grifball, Hackey Sack

Ethnic Clubs French Club, Diversity Council, Native American Club, China Skype, German Club, Chinese Culture Club, Latin American Club, Spanish Club, Spanish Honors Society

Service Clubs Environmental Club, FCCLA, Key Club, NHS, PTSA, Serteens, Peer Helpers

Social Clubs Book Club, Breakfast Club, Exit 1-6, Young Democrats, Teenage Republicans, Social Connection Club, FCA, Anime Club, Be Kind and Unwind, Crafting Club, Cupcake Club, Delta Epsion Phi, Dessert Club, Dumbledore’s Army, Free Thinkers Alliance, Gay-Straight Alliance, Link Crew, LHSPL, Peer Helpers, ProStart, Student Ambassadors, Thespians, What if…, Ukulele Club, Potato Club

Business Clubs DECA and FBLA

Educational Clubs Robotics, Scholar Bowl, Ace Mentoring, Future Educators of America, Model UN, Art Club, Chemistry Club, Creative Writing, Future Soldiers of America, Mock Trial, STEM, TSA, TEAM, Medical Leaders of Tomorrow

 

Student Council Crystal Bosch, Erin Ramsey, Melanie Prince

Administration – April Adams, Greg Mees, Brett Coffman, Jason Cahill, Bridget Herrman,

Administration Support Staff- Donna Bootka, Sarah Burt, Michelle Dickey, Carol Long, Tricia Middleton, John Meldon, Troy Parks, Chris Thompson, Sue Vichers, Jenny Ward, Jenna Welch 

Alex       Language Arts Department (600s) – Taryn MacGee, Amy Ahart, Melissa Jones, Brenda Parker, Briday Ware, Chuck Zavos, Lori Oyler, Patricia Kurtz, Karla Schaeffer, Kim Sanderford, Rebecca Burnett, Karen Johnson, Kelsie Kleinmeyer

International Language Department (400s) – Laura Snead, Daisy Myrick, Charity Stephens, Shianguu Hsieh, Jessica Lumetta, Patricia Kurtz, Cindy Beermann, Christine Hernandez, Canda King, Jason Lowe, Jason Malm, Astrid Ruiz

 Music Department (800s) – Rika Heruth (vocal), James Wrolstad (music appreciation), Jermey Schwinger (orchestra), Edward Owen (band)

Math Department (500s) –Matt Kiser, Chris Murphy, Candy Cole, Lee Leddy, Joyce Gilmore, Cynthia Houser, Laura Matson, David McDorman, Sandra Ragan, Erin Ramsey

Science Department (200s) –Ken Kramme, Tim Block, Rick Knowles, Kathy Moburg, Maria Knowles, Stuart Jorgensen, Ryan Brewer, Richard Fairchild, Pam Koch, Trace Larson, Todd McDonald, Kari Sherman, Katie Welzenbach 

 Family and Consumer Science (FACS) Department (100s) –, Marla Badalucco, Sarah Adams, Emily Bryant, Amy Mallams, Traci Silvey

Special Services John Barreca, Chad Brinkmeyer, Joe Badalucco, Cathy Bailey, Crystal Bosch, Matthew Estep, Kara Geisert, Jennifer Henderson, Caitlin Kingore, Jessica King, Stephanie McGill, Emily Simpson, Noah Simpson, Kim Stewwart, Patrik Williams

PE (Gym) – Roger Stirtz, Deanna Neldon, Chad Frigon, Stan Grosdidier, April Fleming

Social Studies (900s) –Vince Armillio, Zach Werner, Doug Winkler, Jeff Wilkins, Mike Hammer, Ron Ludwig, Tom Rottjakob, Ellen Meade, David Fulkerson, Jordan Moree, Matt Owen

 LMC – Christine Anderson, Julie Adams, Wanda Gibson

 Visual Arts Department (100s rooms) –Deb Martin, Julie Miller, Andi Morris, Tammi Kennedy

Theatre, Forensics, Debate Department (900s)– Don Johnson, Aaron Money, Michael Turpin, Tim Baldwin,

 Business Department (700s) – Angie Klein, Sarah Havermann, Adrienne Fowler, Scott Howard

Guidance Greg Casel, Brenda Wiederholt, Melanie Prince, Kathy Alagna, Scott Gillepie, Cathy Mendez, Nancy Laven, Lois Magnuson, Melissa Alshouse, SAP and other counseling programs

Sports

Fall

Men’s- Cross Country, Football, Soccer, Swim and Dive

Women’s- Cross Country, Golf, Softball, Tennis, Volleyball, Cheer, Sapphires

Winter

Men’s- Basketball, Wrestling

Women’s- Basketball, Swim and Dive

Spring

Men’s- Baseball, Golf, Tennis, Track

Women’s- Soccer, Track

The school news site of Liberty High School
Beats List